Napsali o nás

Innocent Music Server / 25.01.2008

Parasophisma - A Variable Invariability Varied In Dependency On Variations Caused By The Invariability Of Invariability Remains The Same After All The Variations ... [CD]

Ano, čtete správně, jméno Parasophisma, které bylo dlouho ušetřeno pozornosti a obecného vnímání se během minulého roku opět vynořilo z ústraní. Kapela, kterou si pamatuji zejména díky vřelému přijetí jejich dema "Sole Light Point In Void Tangle Of Luminous Rays Of Incompatible Directions" z roku 1999. Demo se v těch časech objevovalo v různých periodokách, kde bylo většinou oslavováno za netradiční přístup k hudbě, talentovanost aktérů, ale také připomínáno v souvislosti s jiným klenotem našeho podhoubí, Forgotten Silence. Po roce 2000 mnoho lidí kapelu téměř pochovalo a až během minulého roku se díky firmě Zero Budget tato severomoravská skupina opět připomíná znovu vydaným materiálem, původně z roku 2000.

Parasophisma. Tohle jméno ještě nenechávejte upadnout v zapomnění, protože i tento postarší vzorek má stále co říct a pokud se nestane něco neobvyklého, například další dlouhý odpočinek, měli bychom se dočkat ještě zajímavých věcí. Kapela, která odjakživa budila pozornost nejen svou ne zrovna lehce vstřebatelnou hudební náplní, ale také dlouhými a ještě delšími názvy svých dílek, je zkrátka zpět. V minulosti byla Parasophisma všeobecně zaškatulkována jako doom - deathová úderka, která je sice tak trochu mimo hlavní mantinely tohoto tenkrát rozbujeného stylu, ale zároveň nebyla v tomto pohledu na věc sama. "Profláknutější" hudebníci sesbíraní po okolí Brna jim zkrátka tu a tam byli předhazováni. Není se zas příliš čemu divit, protože nějaké styčné body by se bez bolesti a větších problémů daly klidně najít.

Recenzované album, jehož mnohoslovný titul se ani nevleze do hlavičky Innocence je tedy podruhé vydaným dílem kapely. Zkráceně si ho dovolím nazývat jen "A Variable Invariability". Především je nutné říct, že tady nechci a nebudu toto album, které se již jednou objevilo, složitě pitvat a zkoumat. Spíš se omezím na pár zásadních pohnutek, které mi při poslechu vytanuly na mysli. A tím myslím hlavně dojem stálé síly, míry překvapivosti a umění, které se i po těch letech pořád dokáže prokousat ven. Parasophismu bezpochyby tvoří nadaní, technicky vybavení muzikanti, kteří nedrží své nástroje poprvé a vědí jakým směrem se chtějí ubírat. Kapela samotná nazývá svůj styl hraní jako experime(n)tal a s tím se dá jen suše souhlasit. Ona death - doomová minulost je ještě krapet cítit, ale možná je to spíš stálým využitím flétny a ženského vokálu. Jak známo, obě tyto položky k tomuto stylu (nejen) v době minulé prostě patřily. Experimentováni samozřejmě přináší nelehké okamžiky, které působí zprvu složitě a nestravitelně, ale pestrost a hudební nadhled je tou správnou cestou ven ze zamotaných postupů. Parasophisma, to je kloubení agrese metalu, extrémního vokálu s akustickými, najazzlými a mnohými dalšími oživujícími okamžiky. Co se mi však hrubě nepozdává, je zvukové pořízení této desky, které je dosti průměrné. Celý obsah alba je tak sražen o nějaký ten schodek dolů nedostatečně vyváženým zvukem, jeho jakousi "zahuhlaností". Dál mi moc nevoní ani onen přehnaně extrémní vokál, který mi do této tvorby moc nepasuje a rád bych si poslechl nějaký čistější projev, ale to bude zřejmě jen můj problém a momentální dojem. Kapela dala totiž na vědomí, že bude pokračovat v ještě agresivnějším a zároveň experimentálnějším pojetí, takže nezbývá než se těšit.

---------
Verdikt:

Parasophisma se nám objevila zpět v pravý čas. Dokazuje, že i přes jistou vyčpělost staršího materiálu, má stále co říct a patří k nadprůměru naší metalové scény. Jejich experimentální pojetí kovové odnože je velmi sympatické a kvalitní. Tuto kvalitu sice poněkud sráží nepovedený zvuk alba, ale myslím, že v tomto případě je díky tehdejším podmínkám nutno zamhouřit nejedno oko. Tudíž oči dvě. Parasophisma - respekt.Odkaz na zdroj recenze
Copyright © 1994-2024 Parasophisma Veškerá práva vyhrazena.