Napsali o nás

Brainmash 12/2007

02.12.2007

A variable invariability varied in dependency on variations caused by the invariability of invariability remains the same after all the variations of fractals of delight have been done. 2007

Zvláštní obal, název alba, který vytištěný zabíra celou placku kolem dokola, po jehož přečtení se vám zamotá jazyk a trochu narovnají mozkové závity při pokusu o hlubší pochopení – album kapely Parasophisma.

Nebudu moc zabředávat do historie této karvinské kapely, kterou si můžete přečíst na jejich webu (který by se také dal nazvat lehce experimentálním), jen řeknu, že kapela už funguje a experimentuje cca od roku 1994 a aktuální deska byla hotová před 7mi lety, kdy se kapela v podstatě rozpadla až dodnes a deska byla vydána skrz Zero Budget Productions jako debut kapely.

Přiznám se, že ač je pro mě setkání s touto kapelou úplně první, nechápu proč se desky většina recenzentů „bojí“ :) Možná je to sestavou, kterou dnes tvoří Evilone 1 – Evilone 4, zdánlivě nepochopitelnou a nestravitelnou směsicí ziliónů žánrů nebo velice zajímavými texty, u nichž určitě někteří lidé dojdou na pokraj svých schopností chápání.

Po prvním poslechu jsem měl velice rozporuplné dojmy a CD jsem už nechtěl slyšet. Vyšší moc (nebo instinkt) mě ovšem přinutila pustit placku znovu. A po chvíli jsem zjistil, že to chyba nebyla. Rozporuplné pocity pomalu mizely a začal se přede mnou otvírat pokroucený svět filozofie a přemýšlení nad blíže nespecifikovatelnými záměry vesmíru. Deska doslova a do písmene začla „růst“, a to s každým dalším poslechem, až jsem skončil u toho, že se album točilo v přehrávači téměř každý den. Album si žádá mnohem víc poslechů než třeba 5, což je asi důvodem, proč mi recenze trvala delší dobu.

Ač jsem bytostně proti dnešnímu trendu vymýšlení miliónu žánrů pro každou jednotlivou kapelu, tady jsem se neubránil první myšlence zaškatulkovat tvorbu kapely do něčeho, co bych nazval intelektuálním metalem nebo intelektuální avantgardou. V hudbě je nespočet žánrů od psychedelie, avantagardy po doom, death a jazz. Všechny jsou zkombinovány s perfektní přesností a v komplikovaných progresivních vyhrávkách. Skutečnost je taková, že žádný žánr se neudrží snad déle než minutu až na některé výjimky. Kapitolou samou o sobě jsou vokály. Nezaostávají za mixem žánrů a nalezneme zde také od ženských po death/black/thrash/čisté atd. styly. Album se doslova mění každou minutou, ale způsobem, který dokáže zároveň zachovat i kompaktnost alba (pokud je to vůbec u takového mixu možné :). Kapela si vyloženě hraje se vším, jako by nic jiného neexistovalo, a jde jí to opravdu dobře a lze vidět i zkušenosti, které už kapela má/měla za sebou. Osobně bych vyzdvihl songy číslo 3,4, které jsou i mými nejoblíbenějšími (nejspíš kvůli tvrdým vokálům a doomovému nádechu), ve kterých se dočkáme i flétny nebo akustické kytary.

Další kapitolou jsou mozkovézávityrozmotávající texty. Řek bych, že je daleko větší problém pochopit je než hudbu samotnou. Těžko je popisovat nebo vysvětlovat zde, každý si musí přečíst a zhodnotit sám. Napíšu zde jeden úryvek (snad kapela promine), který mě velice oslovil a donutil meditovat nad určitými věcmi dlouhou dobu: „Spolek smutných radující se ze svého smutku je spolkem veselých, protože se radují ze svého smutku. Spolkem smutných se stanou tehdy, až jim smutek přestane přinášet radost.....“

Album není určitě pro každého. A i z těch, kterým je určeno, ho pochopí jen pár. Ovšem vyvoleným se odkryjí krásné nálady, sny, světy, které více než korespondují s grafikou na obalu alba. Musí se to zažít. Dokonce ani nemám potřebu albu vytknout zvuk, který působí trošku „oldschool“ zvukem, přesto si zachovává krásné rozlišení všech nástrojů a vokálů. Jediné, co mohlo být trošku modernější a profesionálnější, je obal alba. 3D scéna na obrázku působí lehce amatérsky a umělohmotně :) Dávám 90, jelikož bych ocenil více tvrdších věcí. Samozřejmě je to dost subjektivní a ovlivněné hudbou, kterou poslouchám a mám rád. Ti s více otevřenou myslí si mohou dát hodnocení větší :)

Recenzent: ReverendJim

Odkaz na zdroj recenze
Copyright © 1994-2024 Parasophisma Veškerá práva vyhrazena.