Napsali o nás

Metalworld - 08. 11. 2007

PARASOPHISMA - A Variable Invariability Varied In Dependency On Variations Caused By The Invariability Of Invariability Remains The Same After All The Variations Have Been Done
Vydáno dne 08. 11. 2007

Již sedm let uběhlo od doby, kdy se Dalibor se svou kapelou odmlčel. Teď se vrací zpět v plné síle a hlavně s novým albem. Parasophisma si vždy libovala v dlouhatánských názvech a nejinak tomu je i tentokrát.

Co dál kapele zůstalo je neustálé experimentování a tak je Parasophisma jako kapela „příšerně“ nepředvídatelná. Prostě pro recenzenta (v jehož roli se právě nacházím) vždy překladatelský, tedy pardon, recenzentský oříšek.

Jak chcete lidem přiblížit muziku kapely, která v každé skldbě udělá několik stylových kotrmelců a prostě si hraje co chce? To bych fakt zakázal :-). Ale vážně, kluci semelou na albu páté přes deváté a světe div se, má to hlavu a patu a celkem dobře se to poslouchá, jen co je pravda. Není to určitě album na jeden poslech, naopak chce ho postupně vstřebávat. Ne každému se ho podaří bez výhrad vstřebat, to v tomto případě přísluší jen vyvoleným.

Přesto jsou některé postupy a riffy trochu průhledné, což je v pořádku, protože se má alespoň člověk občas čeho chytit. Ani tempo jednotlivých skladeb není dopředu dané. Tu se skladba pozvolna rozjíždí, onde se rozjede jak rozzuřený žigulík.

Další samostatnou kapitolou Parasophismy je vokál. Nejčastěji používaným zabarvením je klasický deathový murmur, ale objevuje se celá řada dalších zabarvení – blackový skřehot, thrashový řev, dokonce i jemný dívčí zpěv nebo punkové vícehlasé ječení. Stejně jako muzika ani vokál nerespektuje žádné meze.

V muzice Parasophismy si každý přístupný člověk najde to své, co ho může potěšit a pohladit po jeho muzikantské duši. Nejvíc album padne naprosto nekonvenčním lidem, kteří nerespektují v hudbě žádné hranice a dovedou ocenit mnohožánrovost materiálu.

Autor: Osi

Odkaz na zdroj recenze
Copyright © 1994-2024 Parasophisma Veškerá práva vyhrazena.