Napsali o nás

Metalworld II. 2001

Parasophisma - dějí se to podivnosti
Vydáno dne 03. 06. 2001

S kapelou Parasophisma už jsem jeden rozhovor dělal. Stalo se tak v říjnu 99-tého roku. Tehdy měla kapela z Karvinska na svém kontě dvě demonahrávky. Dnes má nachystán nový materiál. Při této příležitosti jsem položil šéfovi kapely, zpívajícímu bubeníkovi Daliboru, pár otázek, na které mi ochotně odpověděl.


1) Naposled, když jsme spolu mluvili (říjen 1999), stěžoval sis na problémy se zkušebnou. Jaká je situace dnes? Předpokládám, vzhledem k tomu, že jste připravili a nahráli nové věci, že bude asi vše v pořádku.

No, někdy si docela připadám jako nějaký bezdomovec, kterého pořád odněkud vyhazují. Jak je asi patrné opět zkušebnu nemáme a tedy opět delší zhruba půlroční pauzu z důvodu nemožnosti zkoušet. Je fakt, že jsme v srpnu 2000 natočili nový materiál, resp. debutní CD. To ovšem bylo právě v době kdy jsme zkušebnu ještě měli. Shodou okolností jsem o ni těsně po nahrávání opět přišli a doposud novou nemáme... a vlastně pauzu budeme mít do doby než najdeme novou. Uvidí se, jak dlouho to potrvá. Nicméně tu pauzu jsem už opravdu potřebovali z důvodu pracovní i osobní vytíženosti.

2) Už jste známí velmi dlouhými názvy svých demonahrávek. Jak se bude jmenovat ta nová?

No, to si nemyslím, že bychom byli známí díky delším názvům...existuje jistě spousta kapel, které mají delší názvy desek či skladeb, avšak je fakt, že oproti většině kapel jsou naše názvy poněkud delší. Nicméně název té nové první oficiální nahrávky, bude asi ještě trošku delší. Pracovní název je:"A variable invariability varied in dependency on variations caused by the invariability of invariability remains the same after all the variations fractals of delight have been done. V překladu: Měnící se neměnnost měněná v závislosti na změnách způsobených neměnností neměnnosti zůstává po ukončení všech změn fraktálů slasti stále stejná. Ale myslím si, že název je již asi definitivní....možná udělám ještě pár dílčích úprav, ale významově bude určitě zachován.

3) O čem nová nahrávka je? Jaké pocity chcete sdělit těm, kteří si kazetu nebo CD pořídí? Co by si vaši fanoušci měli uvědomit při poslechu?

Takže tato nahrávka by měla vyjít pravděpodobně v létě roku 2001. Na tomto CD bude 9 skladeb, opět poněkud odlišné tvorby než to bylo v případě obou předchozích nahrávek. Hudba je snad trochu psychedelická, v některých pasážích snad mírně jazzující, více agresivnější, tvrdší a to především ve vokálním projevu, avšak nic neztrácí z melodiky, která je nezbytnou součástí tváře kapely. CD je opět nabito experimenty a to i s mírným víceméně na první poslech ani nepostřehnutelným nádechem elektroniky. V jedné z nových písní jsme i snad koketovali i s jedním HARDCOREovým motivem:-)). Celkový zvuk nahrávky byl koncipován tak, aby zněl co nejpřirozeněji, ale zároveň lze najít i momenty, kdy jsem chtěl, ať nahrávka zní hodně synteticky. Pro ortodoxní fanoušky brutálních řezaných kytar bude asi zklamáním. Nepoužívali jsme nic z vymožeností studia či masteringu, abychom dosáhli příliš dokonalého a vyšperkovaného zvuku. Chtěli jsme, ať zníme jako opravdu živá kapela. No a co by si fanoušci měli uvědomit při poslechu? Snad jen to, že opět našim cílem je přimět posluchače k tomu, aby se zamysleli nad tím, co chci prostřednictvím textů a samozřejmě i hudby říci. Texty jsou snad opět filozoficky zaměřeny, především v písni o komunitě smutých "Who Rejoices is Happy, Who Saddens Not Rejoices ". Je to jeden z mála mých textů, kde se dá snad říci, že jde o sofistiku. No ale to je už o něčem jiném, než ses ptal.

4) Budete nahrávku vydávat na regulérním CD nebo na kazetě a CD-ROMu? Máte vydavatele?

Nahrávka bude naše regulérní debutní CD. Vydá nám to snad italský label 12th Planet records. Jak už jsem se zmínil měla by snad vyjít pravděpodobně v létě roku 2001. Bylo plánováno, že vyjde již v lednu tohoto roku, ale zatím se tak nestalo, poněvadž před vydáním naší desky label vydává před náma ještě dvě kapely. Tak doufám, že se CD fanoušci dočkají snad ještě letošního roku.

5) Můžeš prozradit jména kapel, která vydávají Planet Records před Vámi a které hlavní kapely label vydává?

Doposud vydal kapely Blood Stained Host - nějaký doom, Flauros - black, Algol - black. Víceméně vše melodické věci. Před námi ještě vydá prý nějaký italský technodeath Karnak no a pak nás. V době, kdy Sebastiano - vlastník labelu, přijel pro master se zmínil, že počítá s tím, že hlavními kapelami budeme my a zmiňovaný Karnak, jejichž jednu věc jsem slyšel a docela mne nadchla. Možná to zní neskromně nebo vychloubačně, ale jsou to především jeho slova a rozhodnutí, což je potěšující. On sám inklinuje ke kapelám, které se nepohybují v klasických a zavedených hudebních kategoriích či škatulkách a má rád hodně experimenty. Proto asi vsadil na nás a na Karnak a proto taky doufám, že se bude o promotion snad starat dobře.

6) Jaké podmínky vám Planet Records nabídli a měli jste i nabídky od jiných firem?

No, nebyly to bůhvíjak výhodné podmínky, ale byly asi ty nejlepší co jsme dostali. Měli jsme dle mého docela dost nabídek resp. čtyři, pokud počítám i Meret, který bych asi vybral pokud by jeho nabídka přišla dříve než nabídka 12th Planet. Už jen proto, že jsem vždy CD chtěl vydat u domácího labelu, ale je jen opravdu málo českých nebo slovenských labelů, které jsou ochotny akceptovat takovou hudbu, kterou hrajeme my a jsou schopny se o kapelu slušně postarat. Z tohoto důvodu jsem byl nucen hledat jinde resp. nehledat...nabídka přišla bez jakéhokoli mého přičinění. Tedy 12th Planet mne oslovili jako první. Takže si myslím, že na to, kolik labelů jsem obeslal, tím míním minimum, které bylo nutné a na to jakou hudbu hrajeme, přišlo nabídek dost. No a co se týče podmínek byly různé. Od těch finančně nepřijatelných, které nám nabídli např. Shiver rec. až po tu, kterou jsem přijal od 12th Planet. A pokud Tě zajímají detaily, tak jsme se domluvili asi tak, že label zaplatí část výdajů na nahrávání + dostaneme určitý počet CD zadarmo. Ale když jsem měl možnost se Sebastianem mluvit, když tady přijel, myslím, že je to pohodový borec se kterým se bude velmi dobře spolupracovat. No..nerad bych to zakřiknul.

7) Které studio jste vybrali pro vznik vašeho prvního regulérního alba? Kdo se postaral o produkci, předpokládám, že ty osobně?

No ono nešlo ani tak o výběr studia, ale spíše o to vybrat nejvhodnější možnou variantu jak termínu nahrávání tak, studio které je co možná nejméně vzdáleno od našich bydlišť. A proto jako jediné vyhovovalo studio Barbarella v Ostravě. Takže vlastně ani nebylo z čeho vybírat. Původně jsem byl rozhodnut, že točit půjdeme buď do Prahy k Dodo Doležalovi nebo opět do Poličné, protože jsem byl s minulým výsledkem relativně spokojen, ale proti bylo několik faktorů. Jeden z nich byl ten, že v Poličné je jen 16 stop, což už v případě nahrávání dema "Sole Light Point..." bylo na pokraji možností. Dále proti hovořila jistá negativní zkušenost, která souvisí nebo spíš souvisela s interpersonálními vztahy v kapele, která se udála právě v Poličné, když jsem točili druhé demo. No a největší měrou se na tomto mém rozhodnutí podílela především vzdálenost (všichni mimo mne v té době pracovali nebo měli nějaké brigády). Proto jsme nemohli zůstávat ve studiu přes noc, proto jsem musel vybrat studio, do kterého jsme mohli denně dojíždět. Navíc nahrávky z tohoto studia jsem už mnohokrát slyšel, takže vlastně bylo rozhodnuto předem. O produkci ( pokud se o ní vůbec dá hovořit) jsem se staral víceméně já za občasné pomoci zvukaře, který byl opravdu velmi vstřícný a částečně i ostatních z kapely.

8) Chystáte se propagovat své CD i v zahraničí? Jakým způsobem vám v tomto pomůže váš vydavatel? Co můžete od spolupráce s italy očekávat?

No tak myslím, že to CD bude především pro zahraniční trh. Pokud do republiky dostanu 200ks tak to bude dle mého úspěch. Teď nemohu říci vlastně nic konkrétního, protože o propagaci se bude starat výhradně label. Já budu mít asi na starost Českou republiku. Už jsme tento problém diskutovali, když byl Sebastiano tady, takže uvidím jak se k tomu postaví. Až pak budu schopen hodnotit zda výběr 12th Planet rec. byl dobrý či nikoliv. Zkrátka uvidíme.

9) A co letní festivaly. Chystáš se na ně jako účinkující nebo spíš jako návštěvník? Dostali jste letos nějaké nabídky k hraní na fesťácích?

Jelikož už před rokem v létě v Brně jsme odehráli svůj poslední koncert, který jsem již delší dobu ohlašoval a o další koncertní aktivity se v současné době a sestavě ani nesnažím je asi jasné, že jsem se ani moc o dění na letních festivalech nezajímal, natož abych se snažil někde hrát. Všechny plánované koncerty jsem už dávno odvolal, tak si myslím, že už se to dostatečně rozkřiklo mezi ty, kteří nás znají. Navíc asi před 1 či 2 měsíci jsem Ti posílal odpověď na otázku týkajících se letních festů, takže asi máš jakousi představu co si o tom myslím. Pokud nastane doba, kdy budu na takovýchto akcích hrát, bude to asi v jiné sestavě a asi i s jinou hudbou. Ale pochybuji, že k tomu dojde pokud se budou pořadatelé orientovat jen na staré a osvědčené "koně", které přitáhnou lidi. Nicméně si myslím, že život je změna a proto teď nehrajeme vůbec a myslím, že pokud nevyměním opět sestavu tak hrát LIVE nebudeme už nikdy. Jenže jak už jsem řekl život je změna....uvidíme ...každopádně na jednom či dvou festivalech, které si budu pečlivě vybírat se asi ukážu jako divák.

10) Nyní obrátím list a zeptám se na tvé další zájmy kromě hraní v kapele. Máš vůbec ještě čas na další aktivity nebo všechen čas rozděluješ mezi kapelu a studium?

No abych řekl pravdu, tak kapela ani studium není to, co mi vyplňuje volný čas jak by se mohlo zdát. Je fakt, že mě škola pořádně sere, ale už to ten půlrok nějak snad vydržím. Jinak většinu času mi zabírá to, abych se nějak uživil. Tzn. většinu času trávím v práci. Jinak všechny zájmy, které jsem kdysi měl nějak vyprchaly. Včetně kapely. To ale neznamená, že stagnuji. Spíš se připravuji opět na zrod třetí generace Parasophismy, která snad už konečně bude dokonalá nebo se alespoň dokonalosti blížit. Jinak ve volném čase mne teď nejvíc vycucává počítač. Propadl jsem docela grafice, takže jsem dělal celý booklet na CD+ multimediální prezentci. Nebo spíš prezentacičku či jak to převést do zdrobnělého tvaru. Jo a občas taky chlastám a brečím nad zpackaným životem:-)))))

11) Mluvils o třetí generaci Parasophismy. Znamená to, že se chystáš dát svým spoluhráčům padáka nebo jde o změnu stylu nebo ještě něco jiného?

No, prozatím bych to ještě nechtěl podrobněji rozebírat, protože sám nevím, co přesně budu dělat. Ale je jasné, že tak jak tomu bylo doposud to asi nepůjde a to jak v rámci stylu, tak i současné sestavy. Nejspíše dojde k oběma změnám...sám ještě nevím co přesně udělám, ale něco dělat musím. To jedině vím. V každém případě prozatím rozjíždím projekt, který bude odlišný od tvorby kapely Parasophisma. Bude to vlastně prostředek k tomu, abych moc nezakrněl, kdž budu hledat nové členy pro Parasophismu, což bude asi dost velky problem. No ale snad už se něco rýsuje. Uvidíme. Pokud by někdo měl zájem a vyhovoval by mu alespoň částečně styl hudby, který jsme dělali, nechť mi napíše. Určitě se na něčem domluvíme.

12) Dalibore, děkuji za rozhovor. Máš na závěr nějaký vzkaz na závěr nebo něco, co bys chtěl sdělit prostřednictvím našeho netmagazínu?

Tak především Tobě OSI moc díky, za již druhou možnost, se prezentovat ve Vašem magazínu, které si opravdu vážím. Rovněž chci poděkovat našim současným i případným budoucím fanouškům za přízeň. No a všem z Metalworldu popřát, ať vytrváte a ať máte stále rostoucí počet čtenářů.
Copyright © 1994-2024 Parasophisma Veškerá práva vyhrazena.