Napsali o nás

SPARK č.5/1999 - demo měsíce

Tak tohle je žrádlíčko!!! (pomyslela jsem si hned po prvním poslechu této skvělé, báječné, výjimečné kazety...) Opravdový bonbónek pro všechny zmlsané metaláky, fajnšmekry bažící a prahnoucí po objevování skrytých dimenzí tuzemské podhoubové produkce. Severomoravští progresivisté PARASOPHISMA si pro nás uchystali nový počin s nesnadno zapamatovatelným názvem "Sole Light Point In Void Tangle Of Luminous Rays Of Incompatible Directions" Nevíte, čím by to mohlo být, že mi titul této desky nějak ne a ne utkvět v paměti??? Hned od začátku nám hoši a dívčina naznačí, co že to máme čekat - technicky dobře vybavený bastardík doom/deathu prokřížený věru s mnoha dalšími odnožemi: rockem, jazzem, progresivním metalem... což samozřejmě není vše. Že vám výše uvedený popis nebezpečně připomíná mé oblíbené "forrrrrgotteníky"? Nemohu sice popřít, že místy mi opravdu PARASOPHISMA vnukla nějakou tu asociaci na geniální "Senyaan", ale jinak vás s klidným svědomím mohu ujistit, že obě formace jsou natolik svébytné a soběstačné, že nějaké kopírování nehrozí... Co uvést k nahrávce samotné? Nezbytné dívčí hrdélko se dělí o vokální party s bubeníkem Daliborem - ten střídá po výrazové stránce vše, na co si vzpomenete: blackový vřískot, deathový chropot i čistý baryton. Zástupkyně něžného pohlaví Monika ještě ke všemu po čertech dobře ovládá flétnu - tento nástroj má ve svém popisu práce přibližně to samé, co u jiných kapel klávesy (bez nichž se PARASOPHISMA celkem obejde), tedy atmosféru, podmalovávání kytarových melodií... a sem tam překrásné sólíčko nebo inteligentně vkomponovanou vyhrávku. Baskytara v podání Martina si občas neodpustí nějaké to jazzíkování. Vůbec celá kapela působí velmi hravě, jako by si jen tak v pohodě jamovali a svět kolem jim mohl být ukradený.

Outrečko: Kapitolou samou pro sebe jsou texty - filosofické drobnokresby, které, mnohdy až s přídechem absurdního humoru, nevšedním způsobem reflektují svět kolem nás. Vzato kolem a kolem, nenalézám nic závažného, co by se tomuto dílku dalo vytknout.
9/10 Patka Kancová

Nezávislý komentář: S invencí dostatečně originálně poskládaná pocitová mozaika, navíc s dost evidentním nadhledem na to, aby z této nahrávky bylo demo měsíce. Alespoň pro mne...
9/10 Petr Frinta
Copyright © 1994-2024 Parasophisma Veškerá práva vyhrazena.